Z Życia Szkoły

ROK SZKOLNY    2017/2018     

 

 

 

 Read more...
Ciekawe lekcje- NIEPODLEGŁOŚĆ
W wyniku zaborów państwo polskie zostało wymazane z mapy Europy. Choć Polska utraciła niepodległość, Polacy wierzyli, że będzie znowu wolna. Uczniowie klasy 7c przedstawili historię Polski z okresu zaborów - męstwo polskich chłopców i mężczyzn oraz odwagę polskich dziewcząt i kobiet, ich nieugiętą wiarę i niezachwianą nadzieję, dzięki którym dzisiaj Polska jest wolna. Uczniowie podzieleni na trzy- i czteroosobowe grupy namalowali legionistę z szablą i rogatywką, oficera z czasów powstania listopadowego i styczniowego, sztandar powstańców styczniowych; przypomnieli nam o polskich artystach, którzy odegrali ogromną rolę w umacnianiu świadomości narodowej Polaków. Mogliśmy również podziawiać portret Adama Mickiewicza i przypomnieć sobie wiersz C.K. Norwida „Moja piosnka”. Ucznowie nie zapomnieli o najmłodszych kochających Polskę – przypomnieli nam o dzieciach z Wrześni, które miały odwagę modlić się w j. polskim, nie niemieckim, za co zostały surowo ukarane. Portret dziecka z Wrześni był podpisany słowami Marii Konopnickiej: „Nie damy pogrześć mowy (...) Tak nam dopomóż Bóg”. Ogromne wrażenie wywarł portret Józefa Piłsudskiego, który jest symbolem walki Polaków o odzyskanie niepodległości. Uczniowie skupili się na detalach; nawet kolor oczu Pilsudkiego był dla nich ważny. Bardzo poważnie potraktowali swoje zadania i stworzyli genialne prace, które przypomniały nam o naszej wspaniałej historii. Brawo!

śLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Pasowanie na ucznia w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego
w Wheeling

„Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem,
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty”
Taka piosenka zaśpiewana przez naszych pierwszaków rozbrzmiewała w ostatnią sobotę w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling. Nasi najmłodsi uczniowie oficjalnie stali sie częścią naszej polskiej szkoly, naszej polskiej rodziny.
Ta piekna uroczystość podobnie jak i inne uroczystości w Szkole Słowackiego rozpoczęta została naszym narodowym hymnem, ktory odśpiewała razem cała sala – dzieci, ich rodzice, rodzeństwo, dziadkowie oraz nauczyciele. Niejeden nie krył w tym czasie wzruszenia.
Po hymnie, uczniów i gości przywitała pani dyrektor Renata Rudnicki. W pięknym przemówieniu podziękowała rodzicom i podkreśliła ich ogromną rolę w wychowaniu naszych dzieci, w krzewieniu w nich patriotyzmu i polskich tradycji od najmłodszych lat. To dzieki nim dzieci znają swoje korzenie, kraj swoich rodziców i dziadków. To dzięki nim dzieci mówią po polsku, co przyczynia się do ich wielu sukcesów, kształtuje ich tożsamość i przynależność.
Ktoś kiedyś powiedział: „Są dwa dary, jakie możemy dać naszym dzieciom - jednym są korzenie, skrzydła same im urosną” i o tym staramy się pamiętać w naszej polskiej szkole zarówno przy dużych uroczystościach jak i też na co dzień, na cotygodniowych lekcjach języka polskiego, polskiej historii, geografii czy lekcjach muzyki.
Niewątpliwie pasowanie na ucznia było wielkim przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin. Na sali panowała atmosfera wzruszenia. Dzieci przygotowywały się do tej uroczystości już od września, dzielnie ćwicząc wiersze i piosenki, a przy tym dodatkowo zdowybając wiedzę o Polsce.
Bo jak same dzieci podczas ślubowania zaśpiewały -
„W Polskiej Szkole dzieci wiedzą,
Co to Wisła, co to Bałtyk,
Że na Śląsku leży węgiel
A znów góry to są Tatry”.
Na koniec, już w luźniejszej atmosferze był poczęstunek, dzieci otrzymały nagrody – książki, zeszyty i dyplomy, które mogą teraz z dumą powiesić na ścianie.

Tekst: Joanna Rokosz


DROGA KRZYŻOWA
W dniach 31 marca i 1 kwietnia przy dzwiękach pięknych rozważań Drogi Krzyżowej uczniowie kl. V, VI i VII poprowadzili swoich kolegów ze szkoły Juliusza Słowackiego, śladami męki Chrystusa. Przygotowana przez nich w formie żywych obrazów, Droga Krzyżowa stworzyła
głęboka atmosferę skupienia i modlitwy. Najmłodsi uczniowie stawali w swoich ławkach na palcach by lepiej widzieć kolejne stacje Drogi Krzyżowej, które rozgrywały się przed ich oczami na głównym ołtarzu kościoła św. Józefa Robotnika. Piękna oprawę muzyczną w formie
śpiewanych rozważań przygotowała p. Ania lorenc wraz z ze swoimi uczennicami.
(zdjęcia w galerii)
NIEZAPOMNIANA LEKCJA Z PANEM WIESŁAWEM ADAMCZYKIEM
W dniach 10-11 marca 2017 r. miało miejsce wzruszające spotkanie młodzieży Szkoły im J.Słowackiego z Wiesławem Adamczykiem autorem biografii pt "Kiedy Bóg odwrócił wzrok" oraz zbioru wspomnień dzieci zesłanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej pt "Kwiaty polskie na wygnaniu".
Pan Wiesław, który jako sześcioletnie dziecko zostal wraz z rodzina deportowany do Kazachstanu, przywołał bolesne wspomnienia tamtych lat. W prostych słowach uświadomił nam czym jest odarcie człowieka ze wszystkiego co ma i co kocha. Dzielił swój wciąż nieukojony ból po utracie swojej Ojczyzny - Polski, rodzinnego domu w Sarnach do którego juz nigdy nie mógł powrócić. Podzielil sie z nami bólem sieroty, która na wygnaniu utraciła ukochaną Mamę oraz Ojca rozstrzelanego w Zbrodni Katyńskiej, którego grobu poszukiwał przez całe swoje życie.Opowiedział nam o swojej tułaczce i poniewierce oraz o niewyobrażalnej tęsknocie dziecka pozbawionego dzieciństwa, poczucia bezpieczeństwa i czułych, opiekuńczych ramion swoich Rodziców. Pokazał nam czym dla tamtych dzieci była wiara w Boga, patriotyzm i miłośc do tradycji wyniesionych z polskiego domu. Nazwał po imieniu czym jest potęga tożsamości.
Panie Wiesławie z serca dziękujemy ! Za czas nam poświęcony. Za odwagę w codziennym zmaganiu i dzieleniu się znami z traumą tamtych dramatycznych wydarzeń. Dziękujemy za Pana walkę o godne upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz ofiar reżimu sowieckiego deportowanych na Syberię i do Kazachstanu.
Dziękujemy, że dba Pan o godną i należytą pamięć o naszych bohaterach - wszakże jak pisał patron naszej szkoły Juliusz Słowacki : "...z wszystkich nędz najstraszliwsze ludzkie zapomnienie". DZIĘKUJEMY za trudy dalszego, nieustannego poruszania się ścieżką swojej tułaczki, by nas młodych nauczyć i ustrzec przed powielaniem błędów historii.Dziękujemy za poprowadzenie nas Szlakiem Odysei Syberyjskiej
Dorota Rowicki

P.S. Dziękujemy Magdalenie Vickerman za duchową opiekę i wspieranie naszego Gościa oraz za zorganizowanie spotkania z Panem Wiesławem Adamczykiem jak równiez za pomoc w przygotowaniu i transporcie wystawy pt "Odyseja Syberyjska"
UCZYMY HISTORII
W sobotę 14 stycznia w klasie 8A oraz w piątek 28 stycznia w klasie III licealnej odbyły się szczególne lekcje historii Powstania Warszawskiego, Nauczycielka tych klas Dorota Rowicki - członek 10.Pułku Dragonów zaprosiła kolegów z grupy rekonstrukcji historycznej : Marka Rowickiego, Dawida Jaśkiewicza, Grzegorza Piotrowskiego oraz Aleksandra Piotrowskiego do poprowadzenia tych wyjątkowych zajęć. Uczniowie tych klas wsparli tę akcję występując w rolach powstańców, harcerzy oraz sanitariuszek.
W lekcji gościnnie wzięły udzial klasy siódme oraz klasa I liceum, Pan Marek Rowicki "Grot" poprowadził wyklad poparty prezentacją replik mundurów, broni, hełmów oraz różnych przedmiotów użytkowych takich jak butelki na benzynę, manierki, menażki, chlebaki etc.
Byly to niezwykłe spotkania młodzieży naszej szkoły z "żywą historią",. Mamy nadzieję że wiedza wyniesiona z tych lekcji przetrwa w pamięci i sercach naszych uczniów.

100 DNI DO MATURY
,, Będzie , będzie zabawa , będzie się działo … 4 LUTEGO ” śpiewali nasi tegoroczni maturzyści jadąc limuzyną na studniówkę. Zobawa była wspaniała i działo się ,oj działo i choć chętnie przetańczyliby całą noc , bal kończy się niestety jak dla Kopciuszka o północy. Niezapomniana impreza, gdzie polski duch naszej młodzieży dał wyraz swojej młodzieńczej energii na parkiecie. Pozostaną wspomnienia i piękne pamiątkowe zdjęcia a teraz czas do nauki bo matura tuż , tuż.
KARNAWAł w SZKOLE
Bal jak w Wenecji...
W ostanie dni stycznia jak co roku jadalnia Polskiej Szkoły im. Juliusza Słowackiego w Wheeling zamieniła się w kolorową i magiczną salę, pełną księżniczek, wróżek, syrenek, batmanów i spidermenów.
Uczniowie naszej szkoły od przedszkola do klasy piątej z niecierpliwością wyczekiwali tego dnia kiedy bedą mogli zamienić sie w swoją ulubioną postać i przenieść się do świata baśni...
Wspaniałej muzyki dostarczył nam nasz pan muzyk Marcin Bogacz oraz pani Ania Strojny- choreograf, a w wodzireja zamieniła się pani Ewelina Laska i pani Ania Lorenc. Tańcom i zabawom nie było końca. Nie obyło się również bez prezentów, balonów i słodkości.
Po wspaniałej i wyczerpującej zabawie uczniowie zasiedli do stołów na pizze, owoce i lody, po czym wybawieni i w wyśmienitych humorach wrócili do cotygodniowej nauki.
Joanna Rokosz

ŚWIĘTA W SZKOLE
Tradycją naszej szkoły jest wspólna wigilia w klasach. Jak co roku rodzice przygotowali przepyszne świąteczne potrawy, które ze smakiem wspólnie spożywaliśmy. Łamiąc się opłatkiem składliśmy sobie z serca płynące życzenia a śpiewanie kolęd było dopełnieniem wyjątkowego nastroju. W tym dniu nie mogło zabraknąć Świętego Mikołaja. Przybył on z workiem prezentów, którymi hojnie obdarowywał każdego ucznia.
LAUREACI KONKURSU 1050-LECIE CHRZTU POLSKI
Uczniowie I klasy liceum- ROBERT CHROMIAK, RADOSŁAW CHROMIAK i
PATRYK WOJTKOWSKI reprezentowali naszą szkołę w konkursie historycznym 1050-lecie CHRZTU POLSKI zorganizowanym przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Chłopcy wykazali się ogromną wiedzą, szkoda, że w drużnie nie było dziewczyny, bo to pozwoliłoby im zająć I miejsce, na które bardzo liczyli.
NASI LAUREACI KONKURSU SIENKIEWICZA
W konkursie pt. "Uczcijmy pamięć Henryka Sienkiewicza" zorganizowanym przez szkołę w Summit trzy drugie miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły w kategoriach:
-Ilustracja do książki- "W Pustyni i w puszczy" - VICTORIA ZALEWSKA kl. 2d
-Portret Henryka Sienkiewicza - KONRAD JAKUBOWSKI - kl. 6a
-album - "Życie i twórczość H. Sienkiewicza" - EMMA VICKERMAN - kl. 7a
GRATULUJEMY!!!!!
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Ślubowanie - 12 listopada (zdjęcia w galerii)

Nadszedł uroczysty dzień dla naszych kochanych pierwszoklasistów - oficjalne dołączenie do grona uczniów naszej szkoły.
Uśmiechnięci , chociaż z nutką niepewności na twarzach , ubrani odświętnie , z pięknymi medalami przedstawiającymi Juliusza. Słowackiego na piersiach , wkroczyli na salę wypełnioną przez najbliższych .
Powitani przez panią dyrektor Renatę. Rudnicki ,Ojca Jerzego Gawlika oraz koleżankę z klasy ósmej , nasi najmłodsi uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny.
Dzieci piękną polszczyzną recytowały wiersze , przy akompaniamencie pana Marcina Bogacza śpiewały wzruszające piosenki. Piosenka ,,Jestem Polką i Polakiem “ - zakręciła niejedną łezkę w oku dumnej babci czy dziadzia .
Pizza oraz pyszne ciasteczka przygotowane przez rodziców były miłym akcentem na zakończenie tego wyjątkowego dnia .
Po uroczystym ślubowaniu, obecność 85 - ciu pierwszoklasistów udowodniła nam, że Polska Szkola i wartości, które w niej przekazujemy są ciągle obecne wsród naszych najmłodszych uczniów i ich Rodziców.
Witamy w naszej szkole!!!
Grazyna Owsiany


NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII
W dniach 28 i 29 listopada 2016 r. gościlismy członkow Choragwi św Michala - grupy historycznej odtwarzającej dzieje polskiej husarii.
Pan Cezary Zawadziński z ogromnym zaangażowaniem i sarmacką swadą przedstawił nam historie wojen XVII-wiecznej Rzeczpospolitej oraz skrzydlatej armii. Towarzyszyli mu Marek Rowicki (husarz), Wojciech Dudek (pancerny), Bartłomiej Szczęch ( szlachcic) oraz Chloe White (dama dworu)
Prezentację wzbogaciły zbroje husarskie, kolczugi, stroje epokowe, kufry, kobierce, skóry oraz srebra uzytkowe. Wielkie emocje wzbudziły różnorakie szable, łuki, kopie, kołczany, buława i buzdygan oraz hetmańskie siodlo.
Serdecznie dziękujemy za poruszającą lekcję historii, za Wasze serca i czas oddane sprawie kultywowania polskich tradycji i krzewienia chlubnej historii Polski. (Zdjęcia w galerii)

OLIMPIADA WIEDZY O POLSCE - WIELKI SUKCES NASZYCH UCZNIÓW
To było niezwykłe wydarzenie w historii Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie.


Uczniowie z klasy I liceum
LUKASZ SZEWCZYK, PATRYK WOJTKOWSKI, PATRYK LASKA
wzięli udział w OLIMPIADZIE WIEDZY O POLSCE, której finał był w Kanadzie i po zaciętej walce zajęli 4 miejsce.
Jesteśmy z Was bardzo dumni. GRATULUJEMY!!!!,

W niedzielę 12 czerwca br. w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississaudze w ramach trwających Dni Szkolnictwa Polonijnego w Kanadzie odbył się wielki Finał Olimpiady Wiedzy o Polsce pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP w Toronto i zrealizowany przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny w dwóch kategoriach wiekowych (uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich), zwycięzcy półfinałów, które odbyły się wcześniej w Hamilton, Edmonton, Montrealu, Nowym Jorku i Chicago. Ostatecznie z rywalizacji o miano najlepszych wycofały się Australia i Nowa Zelandia oraz Los Angeles. Niemniej jednak emocji nie brakowało. Każda z drużyn starała się udowodnić, że jest dobrze przygotowana do podjęcia walki o miano mistrza wiedzy o Polsce. W pięknej scenografiii przygotowanej przez Renatę Jadczuk z Polskiej Szkoły im. M. Konopnickiej w Oakville o palmę pierwszeństwa walczyli uczniowie reprezentujący polskie szkoły w Kanadzie i USA. Niełatwe pytania do Olimpiady przygotowane zostały przez Zarząd Oddziału Hamilton z jego prezes Moniką Karpińską na czele.

Oficjalnego otwarcia olimpijskich zmagań dokonała prezes ZG ZNPwK, Iwona Malinowska. Pani prezes bardzo serdecznie przywitała uczestników Olimpiady i ich opiekunów oraz honorowego patrona tego niezwykłego wydarzenia, Konsula d/s Polonii Konsulatu Generalnego RP w Toronto, p. Andrzeja Szydło, który życzył wszystkim powodzenia i sukcesów w walce o miano najlepszych.

Przypomnieć należy, że celem olimpijskich zmagań było między innymi: pogłębianie wiedzy o Polsce – jej historii, tradycjach, obyczajach, kulturze, sztuce, geografii, pogłębianie wiedzy o życiu i działalności sławnych Polaków, doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą oraz innymi źródłami informacji, popularyzacja grafiki komputerowej, jako współczesnej dziedziny sztuki (stąd pomysł prowadzenia konkursu na wzór Jeopardy), popularyzacja języka polskiego oraz umiejętności posługiwania się nim, rozwijanie twórczego myślenia, stwarzanie uczniom możliwości rywalizacji oraz kształtowanie umiejętności odnoszenia sukcesu i poszanowania porażki.

Po części oficjalnej rozpoczęły się konkursowe zmagania. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół podstawowych. Konkurs prowadzony w stylu popularnego telewizyjnego teleturnieju “Jeopardy” okazał się niezwykle atrakcyjny zarówno dla jego uczestników jak i obserwatorów. W pierwszym etapie konkursowych zmagań każda z drużyn kolejno wybierała pytania za 500, 400, 300, 200 i 100 punktów. Do drugiego etapu (finałowego) zakwalifikowały się 3 drużyny, które odpowiadały na pytania systemem kto pierwszy ten lepszy poprzez naciśnięcie przycisku zapalającego lampkę koloru czerwonego, zielonego lub niebieskiego. Wcześniej drużyny losowały swój kolor. Prowadząca konkurs Iwona Punturiero po przeczytaniu pytania na znak dany przez operatora świateł (w tej roli sprawdził się p. Janusz Karpiński), która lampka zapaliła sie pierwsza wskazywała odpowiadających. Warto podkreślić wielki spokój i opanowanie p. Iwony. Dzięki niej uczestnicy Olimpiady uniknęli niepotrzebnej nerwowości, a może i zbyt wielkiej tremy.

Jury w składzie: Teresa Szramek (przewodnicząca), Marta Kotarska i Agnieszka Błędowska wypowiadało się jedynie w kwestiach odpowiedzi budzących wątpliwości i często przychylało się do uznania odpowiedzi, które mogły wymagać dodatkowych wyjaśnień.

Młodzi ludzie wykazali się niesamowitą wiedzą geograficzno- historyczno-literacką i wszystkim im należą się najwyższe słowa uznania oraz szczególne podziękowania za to, że stali się ambasadorami Polski, popularyzatorami wiedzy o Kraju pochodzenia ich Rodziców i Dziadków.
Polonijny Dzień Dwujęzyczności
Polonijny Dzień Dwujęzyczności, czyli Polish Billingual Day obchodzony jest w każdy trzeci weekend października.
W naszej szkole mimo odwoływania lekcji staraliśmy się włączyć w obchody tego święta.
Nauczyciele wraz z uczniami poświęcili wiele uwagi polskim symbolom, polskim twórcom i wynalazcom. Straliśmy się podkrślić jak ważna jest znajomość drugiego języka i dlaczego warto się go uczyć.

"DOOKOŁA śWIATA" - WIZYTA W TEATRZE
Miesiąc październik uczniowie klas młodszych 0-4 przywitali nie w ławeczkach szkolnych, lecz w wygodnych fotelach Copernicus Center.
Warsztaty teatralne "Little Stars " w reżyserii Agaty Paleczny przenosiły dzieci w odległe miejsca świata.
Można było podziwiać kulturę i piękno miedzy innymi Chin, Grecji, Rosji, Wysp Hawajskich, Hiszpani...aż do kraju naszych dziadków i rodziców - Polski.
Wszystko to ubarwiały ciekawe kostiumy aktorów oraz piosenki i tańce które porywały co rusz najmłodszą widownię do akompaniowania całemu widowisku.
...i choć w nie najlepszej aurze, uczniowie wciąż uśmiechnięci i rozbawieni wracali do domu w rozśpiewanych już tym razem autokarach.
Anna Jarosz


I MIEJSCE W KONKURSIE HISTORYCZNYM "CHRZEST POLSKI" WYWALCZYLI : ROBERT CHROMIAK, PATRYK LASKA i DOMINIKA CZCZKOWSKA
„Chrzest Polski 966 ” – to hasło konkursu historycznego zorganizowanego przez Polską Szkołę im. Jana Karskiego w 1050 rocznicę chrztu Polski. Zmagania konkursowe miały miejsce dnia 12 marca 2016 r w Palos Hills. Szkołę naszą reprezentowali: Dominika Czaczkowska (kl I LO) oraz panowie Robert Chromiak i Patryk Laska z klas 8
W szranki konkursu stanęło 43 trzech uczniów z 15 polskich szkół aglomeracji chicagowskiej. Wszyscy Ci uczniowie już na starcie byli zwycięzcami, bo podjęcie trudu przygotowania się do konkursu a następnie odwaga by zmierzyć się w konkursowych zadaniach czyniło ich bohaterami tego wydarzenia.Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą ale też i pięknym duchem zdrowej rywalizacji, która powiodła ich do wielkiego triumfu. Od pierwszej konkurencji prowadzili . Pierwszą część , która wyłonić miała 5 drużyn przechodzących do finału – ukończyli na miejscu pierwszym z pięciopunktową przewagą !
Finał był praktycznie nokautem przeciwników. Po piątej rundzie pytań z liczbą 46 punktów zakończyli rywalizację bezapelacyjnym zwycięstwem. Szkoła która zajęła drugie miejsce zebrała 32 punkty.
Cóż to była za radość i duma obserwować naszych bohaterów jak pięknie wygrywają kolejne konkurencje. Nasza drużyna dobrana została perfekcyjnie ( właściwie oni sami się wybrali i idealnie odegrali swoje role. Dominika swoim dziewczęcym wdziękiem tonowała zapędy chłopaków. Patryk zdeterminowany na zdobycie I miejsca, każda innalokata w jego odczuciu byłaby porażką – korygował I upewniał kolegów, że ybrana odpowiedź jest tą właściwą. Robert natomiast z pazurem sportowca , mobilizowany przez pozostałych wybierał tylko pytaniaz najwyższej półki – czyli te, które mogły zaskarbićnajwięcej punktów ale w razie błędu zabierały teę samą ilość punktów z zebranej już puli, Pojedynek był niezwykle emocjonujący a ja obserwując ich wraz z publicznością na przemian zaciskałam kciuki I mobilizowałam wszelkie dobre duchy by natchnęly ich pewnością siebie i trafnym wyborem odpowiedzi.
Jako nauczyciel od lat z pasją uczący historii mogę powiedzieć jedno: w naszej szkole w chwili obecnej to Dominika, Patryk I Robert są ekspertami w temacie hisorii początków Państwa Polskiego, życia I działalności na arenie europejskiej dynastii Piastów, włąćznie z rolami jakie pełniły żony pierwszych krółów Polski. To do tej trójki odsyłam wszystkich, którzy chcieliby sdię dowiedzieć jaka moda obowiązywała pierwszych Słowian w królestwie Piastów, co jadali i jak wyglądało ich codzienne życie. Zaręczam wszystkim – nikt z pośród uczących w naszej szkole nie ma takiej wiedzy w tym temacie jak nasi zwycięzcy.
To zwycięstwo naszych uczniów to wielka radość i duma dla nas wszystkich nauczycieli pracujących z oddaniem w imię edukacji naszych młodych Polaków, którym przyszło żyć na obczyźnie. Jestem niezwykle dumna i szczęśliwa, że mogę pracować w takim gronie i z młodzieżą z takich rodzin w których pielęgnuje się troskę o język, historię i kulture polską. Dziękuję Rodzicom za wytrwałe wspieranie i kibicowanie swoim dzieciom w ich przygodzie z polską szkołą, która wierzę święcie wzbogaci ich i wyposaży w liczne umiejętności a z pewnością w poczucie dumy z włanej tożsamości i świadomośc polskich korzeni.
Po raz pierwszy szkoła nasza zdobywa I miejsce w takim konkursie. Dwukrotnie już moi uczniowie sięgali po II miejsce kilkakrotnie dostawali wyróżniennia. Jest to dowód na to, że jako szkoła idziemy w dobrym kierunku i teraz tylko należy utrzymać kurs.
Dominiko, Patryku, Robercie najszczersze słowa uznania. GRATULUJĘ i DZiĘKUJĘ !!!
Dorota Rowicki

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
„Babcia i Dziadek jest trochę rodzicem, trochę nauczycielem i trochę najlepszym przyjacielem.” Dzień Babci i Dziadka w Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling .
To, czego dzieci potrzebują, w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka. (Rudolph Giuliani)
Za oknem zimowy, mroźny dzień, a w naszej Polskiej Parafialnej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling jakże ciepła i serdeczna atmosfera. To za sprawą naszych najmłodszych, którzy już od kilku tygodni przygotowywali sie do tego dnia, a teraz stojąc świątecznie ubrani wypatrują na sali swoich najukochanszych dziadków. Wszystko już dopięte na ostatni guzik, dzieci trzymają własnoręcznie zrobione laurki, szkolna jadalnia zamieniła sie na ten dzień w elegancką, pięknie przystrojoną salę, a w tle widnieje napis “Dzień Babci i Dziadka”. I już nie ulega wątpliwosci po co to całe zamieszanie. Bo gości w tym dniu mamy nietuzinkowych – to nasze kochane babcie i dziadkowie, którym tyle zawdzięczamy.
Pani dyrektor Renata Rudnicki rozpoczyna nasze spotkanie pięknymi słowami o tym, jak bardzo dziadkowie sa wnukom potrzebni, ile korzyści wypływa z tej wspaniałej relacji. To babcie i dziadkowie poświęcają nam swój czas, mają niekończące się pokłady cierpliwości, kochają bezgranicznie - słyszymy słowa pani dyrektor. I za to wszystko dzieci chciałyby dzisiaj swoim dziadkom podziękować.
Występ rozpoczynają nasi najmłodsi – uczniowie przedszkola i zerówki. “My jesteśmy krasnoludki” w wykonaniu 4-latków rozwesela niejedno babcine serce. Pan Marcin Bogacz i Anna Lorenc , którzy wzbogacają lekcje muzyką w najmłodszych klasach , dzisiaj dostarczają nam wspaniałego akompaniamentu. Salę wypełniają radosne wierszyki i piosenki „ W starych nutach babuni”, “Kto za toba w szkole ganial”, “O mnie sie nie martw” czy “Babcia stała na balkonie”. Atmosfera radości i wzruszenia wypełnia salę, a babcie i dziadkowie dzięki piosenkom śpiewanym przez swoich wnuków, przenoszą się w czasy, gdy sami byli młodzi .
Oczywiscie, nie zapomnielismy również o naszych babciach i dziadkach w Polsce, którzy mimo iż za oceanem, sercem są zawsze z nami. Część uczniów robiła laurki wcześniej, aby juz tego dnia dziadkowie w Polsce mogli je otrzymać.
Na koniec salę wypełniło glośne, bo zaśpiewane z calego serca przez wszystkich uczniów “Sto lat”, a babcie i dziadkowie zaproszeni zostali na “casteczko i herbatkę”.
„Babcia i dziadziu jest trochę rodzicem, trochę nauczycielem i trochę najlepszym przyjacielem.” – i za to im serdecznie dziekujemy.
Tekst: Joanna Rokosz
Nauczycielka w Polskiej Szkole Juliusza Słowackiego w Wheeling


Wigilia w Polskiej Szkole Juliusza Słowackiego w Wheeling
„Bóg się rodzi...”
w Szkole im Juliusza Słowackiego w Wheeling.
Magia Świąt Bożego Narodzenia w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling rozpoczyna się zawsze od przygotowania serc na spotkanie z Nowonarodzonym. Pomaga nam w tym nasz jedyny, nieoceniony, ukochany ojciec Jerzy Gawlik. W naukach rekolekcyjnych a następnie w sakramencie spowiedzi świętej na nowo spotykamy naszego Maleńkiego – Wielkiego Boga. Czas tak niezmiernie ważny by jeszcze raz każdy z nas przypomniał i uświadomił sobie, że nie choinka, nie prezenty i nawet nie świąteczne smakołyki są powodami dla, których celebrujemy te święta. Narodziny Boga dla nas i w nas – to jest powód obchodzenia tych świąt. A gdy już ta najważniejsza przemiana dokona się w naszych sercach – czas na radość i świętowanie.
Tworzymy jedną wielką rodzinę szkolną – uczniowie wraz z rodzinami zasiadają do wspólnego, wigilijnego stołu. Łamiąc się opłatkiem wymieniamy świąteczne serdeczności i uściski. A stół wigilijny w każdej klasie to uczta i dla oka i dla podniebienia. Każdą klasę tradycyjnie tez odwiedzają kolędnicy a wśród nich ksiądz Jerzy, Pannie dyrektorki Renata i Basia, katecheci oraz nauczyciele muzyki. I jest tak, że tylko nam za oknami śniegu i polskich krajobrazów brak.
Oczywiście święta to spotkanie ze Świętym Mikołajem ! W tym roku oprócz łakoci i maskotek uczniowie klas starszych otrzymali pen- drives tak przydatne w szkolnej karierze.
Powoli kończy się emocjonujący świąteczny dzień dla naszych uczniów. Teraz z radością udadzą się dłuższą, świąteczną przerwę od polskiej szkoły.
A tymczasem w Sali numer 5 trwają gorączkowe przygotowania do wieczerzy wigilijnej dla Grona Pedagogicznego i Zarządu naszej szkoły. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dobrej wróżki Małgosi Rudzińskiej sala szkolna zamiennia się w elegancką jadalnię rodzinnego domu, w której cała szkolna rodzinka przełamie sie opłatkiem. To tygodnie pracy, przygotowń i całej logistyki, które Gosia wkłada rokrocznie by ta szczególna noc w roku taką właśnie była.
Ściany i okna w zimowej scenerii, tablicę szkolna zastąpiło rozgwieżdżone niebo i betlejemska szopka, stoły nakryte białymi obrusami a w blasku swiec mienia się świąteczne ozdoby stroików. Prace wre, słychać brzęk naczyń i sztućców, wnoszenie potraw i ustawianie pychotek słodkiego stołu, ale już pomaleńku każdy czuje, że nadchodzi ten m=niezwykły moment wyciszenia, skupienia, kontemplacji i modlitwy.
Pani dyrektor Renata Rudnicki rozpoczyna naszą wigilię od wzruszających życzeń. W blasku swiec widzę migocące łzy, czuje uscisk w gardle...
„Zawsze ilekroć pozwalasz by Bóg pokochał innych przez ciebie –
zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.
Zawsze ilekroć usmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego rękę –
Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie...”
Gdy mikrofon trafia w ręce ojca Jerzego Gawlika, słyszymy w prostych, ciepłych słowach o nieskończonej Miłości Boga do człowieka. O tym, że Bóg wybrał rodzinę by w niej przyjść na świat i stać się człowiekiem i że to rodzina jest w czasie świąt i zawsze najważniejsza. Błogosławiąc nam wszystkim, błogosławiąc opłatek, którym mamy się dzielić – ksiądz Jerzy zachęcił nas byśmy Dobra Nowinę o Bożym Narodzeniu, które właśnie dzieje się w naszej szkole w Wheeling - ponieśli w świat.
Łamanie chleba w wigilijnym opłatku, bodajże najpiękniejsza polska tradycja – czas by powiedzieć : przepraszam, pamiętam, cieszę się, że jestes, kocham... Zatem w radosnym gwarze wzruszonych głosów, wymieniamy ciepłe życzenia świąteczno-noworoczne. I nie ma pospiechu, codziennego wyścigu z czasem – chciałoby sie wyłączyć zegar, zatrzymać czas i powiedzieć chwilo trwaj ! Czuję w powietrzu pozytywne wibracje, tyle dobrej energii i ciepła polskiego domu, magii świąt pachnących choinką, siankiem i uszkami grzybowymi w barszczu. A na stole jeszcze kapusta z grzybami, pierożki ponoć o ruskim nadzieniu, smakowity śledzik z pysznym chlebem wypieku Basi Aniecko. Słodki stół ugina się od przysmaków – a wszystkie tradycyjne i własnego wypieku. Są więc makowce, serniki jest i piernikowa chatka a nawet malinowy torcik, który dla swoich nauczycieli upiekła Ola Lorkiewicz. I jest pysznie, gwarno, radośnie. Radość i śmiech potęgują się gdy okazuje się, że do nauczycieli i Zarządu Szkoły tez przychodzi Mikołaj. Czas na kolędowanie – te kalorie i radość trzeba zamienić na śpiewną modlitwę. Na scenę wkraczają nasi szkolni muzycy: Marcin w otoczeniu dwóch pięknych Ań i wszyscy wtórują im, że oto „Bóg sie rodzi...”
„A nadzieja znów wstąpin w nas” gdy niemal słyszę alt naszej kochanej śp Danusi Gieroń i wiem, że ona bardzo wyczulona na polskość, religię i wierność tradycji ze wzruszeniem zaaprobowałaby atmosferę i przebieg tej wigilii. A mnie wciąż brzmi w uszach prośba wyrażona słowami kolędy :
„I przekonaj, że tak ma być, bo po głosach ICH wciąż drży powietrze
Że odeszli po to by żyć i tym razem żyć będą wiecznie...
Przyjdż na świat by wyrównać rachunki strat, żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole...”
Przyjdź do naszej szkoły w Wheeling, do naszych domów i do naszych najbliższych.
Tekst Dorota Rowicki
Nauczycielka w Polskiej Szkole Juliusza Słowackiego w Wheeling


NIEPODLEGŁOŚĆ ZNACZY WOLNOŚĆ
Niepodległosć znaczy wolnosć – słowa najpiękniejsze
Dzień 11 listopada 1918 roku - jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach życia pod zaborami, jeden z najbardziej dumnych narodów swiata, nie ulegając procesowi rusyfikacji i germanizacji staje się niepodległym państwem. Tego dnia rodacy w kraju - ale i ci rozsiani po całym swiecie - w sposób wyjątkowy jednoczą się. Upamiętniają to historyczne wydarzenie oddając hołd tym wszystkim, którzy walcząc o wolnosć ojczyzny „nie dali pogrzesć mowy”. Polscy emigranci od dziesięcioleci manifestują swoją przynależnosć narodową. Jest to szczególnie widoczne podczas obchodów Swięta Niepodległosci czy Swięta Konstytucji 3 Maja Kluczową rolę w szerzeniu ducha polskosci odgrywają organizacje polonijne i szkoły polskie, dlatego w większosci z nich odbywają się z tej okazji akademie, koncerty i apele okolicznosciowe. Jedna z takich wzruszających uroczystosci odbyła się w ostatnią sobotę pazdziernika w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling. „Niepodległosć znaczy wolnosć – słowa najpiękniejsze” – to hasło przewodnie montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez nauczycielkę - panią Dorotę Jakubowską wraz z uczniami klas V-VIII. Odswiętnie ubrani młodzi artysci z przypiętymi biało – czerwonymi kotylionami wprowadzili nas w niezwykły klimat tamtych czasów. Częsć słowna przeplatana była najbardziej znanymi piesniami patriotycznymi w uroczym wykonaniu Szkolnego Zespołu Piesni i Tańca „Gaik” pod kierownictwem pani Anny Strojny i akompaniatorem panią Anną Lorenc. Aby przesłanie tej uroczystosci było zrozumiałe – także dla najmłodszych odbiorców – zostały zastosowane wszelkie możliwe srodki i formy przekazu od słowno-muzycznego poprzez taniec , pantomimę do scenek dramowych. Przedstawienie rozpoczęło się symbolicznie, bo oto na scenę weszła alegoria Polski – radosna , tańcząca dziewczyna – w rolę tę z powodzeniem wcieliła się uczennica klasy VI, Emma Vickerman – ubrana w szlachecki strój i koronie na głowie. Za chwilę ukazują się trzy mroczne postacie symbolizujące zaborców,którzy krępują jej ręce , zrzucają koronę i przykrywają kirem. W tle słychać dochodzące odgłosy muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Joussefa El. Yakine – ucznia klasy V. Na widowni zapanowała cisza, ale serca zaczęły nam bić szybciej kiedy usłyszelismy fragmenty największych dzieł poetów Wielkiej Emigracji - Mickiewicza i Słowackiego. Gaikowe maluchy ubrane w stroje z tamtej epoki z ogromnym wdziękiem wykonywały piesni patriotyczne. Wzruszalismy się przy Rocie i Piesni Legionów. Duże wrażenie zrobiła na widzach scenka w wykonaniu uczniów klasy V – „W obronie mowy polskiej” , pokazująca bohaterskie dzieci z Wrzesni. Na uznanie zasługuje rola pruskiego nauczyciela, w którego brawurowo wcielił się Jason Lukaszczuk. Podczas uroczystosci nie mogło zabraknąć mądrych słów naszego wielkiego, życiowego przewodnika – Jana Pawła II : „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Przyszłosć Polski zależy od was i musi od was zależeć. To jest nasza Ojczyzna. To jest nasze być i nasze mieć”. Na koniec już nawet nikt nie krył łez, gdy uczniowie klasy VIII – Julia Klis i Jakub Gieroń odczytali słowa piosenki „ Żeby Polska była Polską” oraz wiersza „To jest Polska”. Gdzies w tle pojawił się muzyczny motyw z serialu „Polskie drogi” zagrany z wielką delikatnoscią przez panią Annę Lorenc. Uczniowie siedzieli jak zaczarowani, w kompletnej ciszy i zadumie, a nas nauczycieli i rodziców tylko w gardłach cos sciskało ... To była wyjątkowa lekcja patriotyzmu i niezwykła lekcja historii. Uzupełnieniem uroczystosci była możliwosć obejrzenia wystawy „Drogi do Niepodległej” przygotowana przez Małgorzatę Rudzińską. To kolejna wystawa szkolna z cyklu: Dotknij historii” - po ubiegłorocznej , poswięconej 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego - prezentująca między innymi dokumenty i pamiątki (należące do autorki) z okresu powstania styczniowego i tworzenia legionów Piłsudskiego. Osobna częsć wystawy została poswięcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – jednemu z najwybitniejszych twórców niepodległosci, o którym prezydent Polski, Ignacy Moscicki powiedział: „Dał Polsce wolnosć, granice, moc i szacunek...” Myslę, że ta piękna lekcja polskiej historii pozostanie na długo w pamięci i uswiadomi naszym uczniom „skąd nasz ród”. Cytując słowa Marszałka : „Kto nie szanuje i nie ceni własnej przeszłosci, ten nie jest godzien szacunku i terazniejszosci, ani nie ma prawa do przyszłosci” uważam , że obowiązkiem nas - pedagogów jest przekazywanie uczniom szacunku do przeszłosci między innymi poprzez takie apele, a obchody polskich swiąt narodowych powinny być na stałe wpisane w kalendarz uroczystosci szkolnictwa polonijnego.
Relację z uroczystosci Dnia Niepodległosci w naszej szkole można było obejrzeć w dniu 11 listopada br. na kanale telewizji Polvision.

Małgorzata Rudzińska nauczycielka w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling


"A to historia"
W mroźny poranek 14 listopada uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych wyruszyli do Centrum Kopernikowskiego w Chicago, aby obejrzeć przedstawienie zatytułowane ,,A to historia”. Sala ,,Copernicusa” zapełniła się szybko po brzegi i wszyscy z niecierpliwością czekali na występ. ,,A to historia” okazała się żywą lekcją historii. Młodzi aktorzy, uczniowie polonijnych szkół zaczęli przedstawienie ... wagarami! Tak bardzo nie lubili polskiej szkoły, a w szczególności historii i nauczycielki Pani Helenki, że postanowili uciec z lekcji. Duch nielubianej profesorki wręczył im księgę i zachęcił do jej otworzenia. Owa księga była niczym innym jak spisaną historią Polski, a przerzucane przez uczniów kartki przenosiły nas do ważnych momentów z jej dziejów. I tak oto byliśmy świadkami założenia państwa polskiego, a następnie ślubu Mieszka I z Dobrawą, który był symbolicznym chrztem Polski. Następnie, dzięki magii księgi znależliśmy się w roku 1410 na polach Grunwaldu, gdzie wojska polsko- litewskie pod dowództwem króla Jagiełły pokonały Zakon Krzyżacki. Kolejną odsłoną na kartach historii było przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy. Okazało się, że pożar na Wawelu wybuchł przez smoka. A może to tylko bajka? Ostatnim, bardzo ważnym przystankiem tej opowieści było spotkanie z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Była to nowa, atrakcyjna forma powtórki z historii. Wszystkim podobały się kostiumy, piosenki oraz muzyka z poszczególnych epok. Uczniowie oraz nauczyciele byli zadowoleni, że mogli zobaczyć to ciekawe edukacyjne przedstawienie przbliżające ważne wydarzenia z dziejów Polski.

Płonie ognisko i........
Wrześniowe piątki w szkole im. Juliusza Słowackiego upłynęły w atmosferze wspaniałej zabawy, śpiewu, przy dzwiękach skwierczących gałązek i zapachu pieczonej kiełbaski. Uczniowie klas 6, 7 i 8 szkoły podstawowej oraz klasy licealne kolejno uczestniczyły w ogniskach organizowanych przez Zarząd naszej szkoły. Panie Marta Niedbalec i Ewelina Laska oraz pan Rafał Kowalczyk przygotowali kiełbaski, cukrowe pianki „mashmallow” oraz inne słodkie smakołyki jako nagrody dla wszystkich uczestników zabawy.
Siedząc dookoła ogniska , uczniowie ze smakiem zajadali, pieczone przez siebie, pyszne kiełbaski. Były śpiewy, konkursy, zabawy integracyjne. Każdy mógł się pochwalić swoimi pasjami, talentami oraz powalczyć w „łamańcach językowych”.
Śmiechom nie było końca. Wszyscy dobrze się bawili i żal było gasić płomienie. Radośni, z nadzieją na kolejne szkolne ogniska wszyscy uczniowie udali się do klas.
„(…) Przy innym ogniu, w inny czas, do zobaczenia znów”.

Ślubowanie klas I
14 listopada odbyło się w naszej szkole Ślubowanie Klas Pierwszych. Do tej uroczystości uczniowie dzielnie przygotowywali się już od września, pilnie ucząc się wierszy i piosenek. Uczniowie odświętnie ubrani, przyrzekali uczyć się języka polskiego, „dbać o dobre imię naszej szkoly”, a przede wszystkim „być koleżeńskim i wesołym”
Po uroczystości nastąpiło wręczenie dyplomów i upominków. Miłym akcentem był poczęstunek przygotowany przez naszych wspaniałych rodziców z trójek klasowych.
Gratulujemy wszystkim „Pierwszakom” i życzymy im samych sukcesów, aby czas spędzony w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego był czasem owocnym i aby każdej soboty uczniowe przychodzili tutaj z uśmiechem i radością.
Kochane „Pierwszaki” – witamy!
Joanna Rokosz, wychowawca kl. 1 „C”.

Różne formy nauczania - Muzyka nie zna granic - Urodziny Ignasia
Ignacy Jan Paderwski to wspaniały muzyk i ambasador sprawy polskiej w świecie.
W 155-tą rocznicę urodzin artysty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowym koncercie poznając bliżej losy dorastającego Ignasia okraszone homorem i doskonalą muzyką.
Ignacy Jan Paderewski to artysta i polityk do dziś niezapomniany na arenie miedzynarodowej. Jego muzyka wciąż zachwyca świat i posyła ludzką myśl w stronę dalekiej Polski. Cieszymy sie, że nasi uczniowie 7 listopada mieli możliwość znalezienia się w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Orchestra Hall w centrum Chicago i celebrowania nie tylko urodzin tak ważnego człowieka lecz także najważniejszego wydarzenia w naszej historii - odzyskania przez Polskę niepodległości
Z pewnością pozytywnym przykladem dla dzieci i mlodziezy jest 16-letnia gwiazda muzyki, doskonale zapowiadający sie pianista, Daniel Szefer, który zagral Wielkiego Poloneza Brillante i Andante Spianato Fryderyka Chopina
Marzena Pasula

Lekcja w Teatrze
24 października 2015 roku, 170 najmłodszych uczniów naszej szkoły od przedszkola do II klasy włącznie obejrzało spektakl teatralny pt. “PIPI POŃCZOSZANKA” wystawiony przez “Scenę Polonia”
Fantastyczne, kolorowe przedstawienie, szybka akcja, piekne kostiumy i wspaniała muzyka. Widownia żywo reagowała na to co działo się na sceni i nagradzała aktorów gromkimi brawami w czasie widowiska, a także po jego zakończeniu.
Uśmiechnięte i zadowolone buzie dzieci świadczyły o tym, że wspaniale bawily sie w czasie przedstawienia. Nawet padający deszcz nie zepsul im humorów i wracajac autobusami do szkoly dzieliły się wrażeniami.
Czekamy na wiecej takich widowisk!Rozpoczęcie roku szkolego 2015/16
3…..2…..1….. START!!!
Tak to już! Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty.
Za nami wakacje, które dla wielu upłynęły pod znakiem gorącego słońca, beztroskich chwil i zasłużonego odpoczynku.
Czas wrócić do szkolnych ławek, bo za chwilę “…Znów popłyną dni pracowite. Nad książką szkolną, nad zeszytem.”
Odświętne stroje, pełna gala uczniów, serca wypełnione radością i niepokojem. Tak było i tym razem. Pełni werwy i zapału, 12 i 13 września, powitaliśmy szkołę uroczystą mszą świętą celebrowaną przez naszego proboszcza Jerzego Gawlika.
Oficjalnej inauguracji dokonała pani dyrektor Renata Rudnicki.
Po nabożeństwie uczniowie wraz z rodzicami udali się do klas
na spotkanie z nauczycielami.
Pierwszy dzień szkolny zakończył piknik przygotowany przez nasz kochany Zarząd Szkoły. Pogoda dopisała, a dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach i konkursach.

W nowym roku szkolnym życzymy naszym Uczniom samych
sukcesów w nauce; aby zdobywanie wiedzy w polskiej szkole było fascynującym przeżyciem, Nauczycielom- by był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję i uznanie, zaś Rodzicom- dużo radości i cierpliwości.

Dorota Jakubowska
ROK SZKOLNY 2014/2015

„Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” - Małgorzata Rudzińska
„Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” – to myśl przewodnia wystawy , którą można było zwiedzić w ostatni piątek i sobotę września, a zorganizowana została z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczniowie klas IV – 3LO mogli zapoznać się ze zgromadzonymi archiwalnymi fotografiami z powstańczych kronik, informacjami tekstowymi, faksymiliami dokumentów oraz listów powstańczych. Wysłuchali także opowieści o napaści Niemiec na Polskę, hitlerowskiej okupacji oraz o Polskim Państwie Podziemnym. Dowiedzieli się także jak walczyli najmłodsi żołnierze powstańczej Warszawy - harcerze z „Szarych Szeregów” oraz „Zawiszacy”. Dopełnieniem wystawy była możliwość obejrzenia oryginalnych pamiątek i dokumentów z tego okresu oraz listu powstańczego, który dotarł do Śródmieścia przekazany przez jednego z „Zawiszaków” (własność rodziny M. Rudzińskiej)
Małgorzata Rudzińska
Zdjęcia w galerii

Koncert PNA - Anna Strojny, Anna Lorenc
Koncert PNA
Koncert PNA nieustannie przyciąga wielu miłośników polskiej tradycji i kultury. Jak co roku, zespół „Gaik” zaprezentował fragment swojego repertuaru w czasie tego niezwyklego i spektakularnego wydarzenia. Tym razem dzieci wykonały układ taneczny i pieśni z rejonu lubelskiego.
Więcej fotografii z koncertu można obejrzeć na stronie: www.naszgaik.blogspot.com
Anna Strojny, Anna Lorenc

Uroczystosc kanonizacji dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII - Anna Jarosz
Uroczystosc kanonizacji dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII byla wielkim i donioslym wydarzeniem Kosciola Katolickieg, a zarazem wyjatkowym dniem dla Panstwa Polskiego- ukochanej Ojczyzny Ojca Sw.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli w sposob rownie szczegolny przygotowywali sie do tego dnia.
Podczas zajec w starszych klasach wyswietnana zostala ekranizacja filmu pt. "Karol, ktory zostal Swietym". To pierwszy film dla dzieci o Janie Pawle II, który w przystępnej i atrakcyjnej formule kina familijnego, opowiada o dzieciństwie i młodości Ojca Swietego - Papieża wszystkich dzieciaków.
"Karol" to również współczesna opowieść o tym, że wartości, którym hołdował Jan Paweł II, są aktualne do dzisiaj i że siła ducha oraz współdziałanie dają możliwość przezwyciężenia największych trudności.
Nauczyciele w sposob szczegolny przyblizali dziecia sylwetke Naszego Polskiego Papieza opierajac sie na zdjeciach, opowiadaniach, piosenkach czy cytatach samego Ojca Sw.
W najmlodszych klasach uczniowie wraz z pomoca swoich Rodzicow stworzyli przepiekne i bardzo zroznicowane prace plastyczne przedstawiajace Jana Pawla II. Mozna bylo na niej zobaczyc wlasnorecznie malowane portrety, prace z wycinkow gazet, pieknie udekorowane zdjecia Ojca Sw.
W dniu kanonizacji Jana Pawla II i Jana XXIII w naszym kosciele im .Jozefa Robotnika odbyla sie Msza Sw. w ktorej uczestniczyla mlodziez i dzieci naszej szkoly. W krotkim montazu slowno-muzycznym przypomnieli oni postacie obu Swietych, ze szczegolnym podkresleniem roli Jana Pawla II w zyciu polskich emigrantow.
Jan Pawel II byl glowa Kosciola Katolickiego, wzorem postawy moralnej i zyciowym drogowskazem dla milionow ludzi na calym swiecie.
Kanonizacja tych dwoch Swietych jest wielkim przezyciem duchownym dla nas wiernych i szczegolnym czasem dla tych ktorym przyszlo zyc w czasach pontyfikatu Jana Pawla II.

Anna Jarosz

Pamięc i honor - Lucyna Olechno-Nowicki
95 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę miała wymowny charakter akademii w naszej szkole. 8 I 9 listopada 2013r. uczniowie trzech zmian, pod kierownictwem wychowawcόw przygotowali 3 akademie Swięta Niepodległości.W piatek 8 listopada III zmiana- uczniowie klas licealnych przedstawili ciekawy program akademii - multimedialnej. W sobote I i II zmiana klasy : V i VI b prezentowała montaż słowno – muzyczny.
Odświętnie ubrani z biało- czerwonymi butonierkami , w świątecznym nastroju i powaga przypomnieli społeczności szkolnej o korzeniach swojego pochodzenia, o pieknym kraju nad Wisłą , o przodkach, ktόrzy zmagali sie z losem historii, o sąsiadach Polski , ktόrzy zawiedli i podzielili ziemię polską między siebie, o trudnych 123 latach niewoli Polakόw, o 11 listopada 1918r.,ktόry był pierwszym dniem wolności.
Dekoracja, rekwizyty ,pieśni , wiersze i piękne recytacje wprowadziły widownię w zainteresowanie, zadumę, refleksje i głęboką ciszę.
Z dala od ojczyzny oddaliśmy pamięc i honor niezłomnym przodkom, ktόrzy udowodnili światu , że są najbardziej niestrudzonym i dumnym narodem świata. Akademię zakończono wdzieczną pieśnią :
„ Kocham Cię, Polsko, za twą przeszłośc sławną,ktόrą przyniosły miecze twe waleczne, za chrobre dzieje co minęły dawno lecz będą w pieśni aż po czasy wieczne......”
Pani dyrektor Renata Rudnicki podziękowała za piękny program i wzorowa postawę uczniowską wszystkim biorącym udział w Akademii i na widowni.
Lucyna O.Nowicki

Dancing Chopin - Marzena Pasula
“RODEM WARSZAWIANIN, SERCEM POLAK, A TALENTEM SWIATA OBYWATEL”
Jakze ciagle zywe i prawdziwe sa slowa C.K.Norwida o naszym slynnym kompozytorze
Fryderyku Chopinie. W sobote 28 wrzesnia dzieci i mlodziez obejrzaly wystep amerykanskiej grupy baletowej “Al Dancers”, ktora dzieki ciekawej i kontrowersyjnej choreografii Agnieszki Laski doskonale przedstawila nie tylko motywy milosci Fryderyka do Konstancji, ale rowniez motywy powstancze z historii Polski. Andrzej Krukowski, aktor, zaprezentowal kilka milosnych listow zakochanego i nieszczesliwego kompozytora do pieknej mlodej spiewaczki- Konstancji Gladkowskiej, ktora byla inspiracja wczesnej tworczosci Chopina.
Przy dzwiekach wybranych utworow, mistrzowsko granych przez Igora Lipinskiego przenieslismy sie do epoki Romantyzmu poznajac brzmienie Chopinowskich “kwiatow ukrytych w armatach”.
Wyjazd pozwolil naszym uczniom w krotkiej chwili zetknac sie nie tylko z muzyka ale z historia, literatura i wspaniala sztuka baletowa. Na uwage zasluguje fakt, iz Pani A. Laska ze lzami w oczach wyrazila swoja dume, ze mlodzi ludzie, a przynajmniej spora ich czesc, stanowili tak wspaniala publicznosc na spektaklu “Dancing Chopin”, jak rowniez wyrazila nadzieje, ze mlodziez bedzie dalej Chopina poznawac i kochac, by swiat o nim pamietal.
Marzena Pasula
(zdjecia w Galerii)
Szkolenia, szkolenia... - Barbara Gawronska
Szkolenia, szkolenia...
28 września 2012r. w klasie 3c (wych. Małgosia Rudzińska) dr Wioletta Hajduk-Gawron przeprowadziła lekcję pokazową dla nauczycieli polskich szkół. Była to wspaniała okazja do spotkania pedagogów i wymiany doświadczeń na temat nowoczesnych metod nauczania.

Pani dr Wioletta Hajduk- Gawron zajmuje się glottodydaktyką. Przygotowuje serię wydawniczą "Czytaj po polsku ". Jest wykładowcą Szkoły Języka i Kultury Uniwerytetu Śląskiego w Katowicach.
Barbara Gawronska

Zdjecia w Galerii


Akcja "Plecak" - Anna Kowal-Swiech
Akcja „Plecak”
III Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie, w którym uczestniczyła pani dyrektor Renata Rudnicki, stał sie przyczynkiem do stworzenia pięknej akcji „Plecak”, w którą włączyli się szeroko rodzice, dzieci i grono pedagogiczne Polskiej Parafialnej Szkoły im. Juliusza Słowackiego.
Podczas pobytu na Zjeździe Nauczycieli Polonijnych, pani Renata Rudnicki poznała panią Wiktorię Zubarewę – nauczycielkę języka polskiego z Żytomierza na Ukrainie. W czasie rozmów pani Zubarewa przedstawiła trudną sytuację materialną polskich dzieci i problemy na jakie napotyka w swojej pracy dydaktycznej.
Wychodząc na przeciw trudnościom szkoły w Żytomierzu dyrekcja i grono pedagogiczne naszej szkoły zaproponowało zorganizowanie zbiórki przyborów szkolnych dla polskich dzieci na Ukrainie.
Rodzice z wielkim sercem przyjęli ten pomysł i ofiarnie włączyli się do akcji. Plecaki pełne były przyborów szkolnych i książek.
Dzięki uprzejmości firmy transportowej „DOMA” plecaki zostały dostarczone do szkoły w Żytomierzu nieodpłatnie.
Dyrekcja i grono pedagogiczne pragnie jeszcze raz podziękować rodzicom za włączenie się w szczytną akcję „Plecak”.
Tekst: Anna Kowal-Święch

Wspomnienie Rajdu Katynskiego - Dorota Lorkiewicz
11 i 12 lutego nasza szkoła kolejny raz gościła uczestników Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego z komandorem Wiktorem Węgrzynem na czele. Wspólnie obejrzeliśmy krótki film dokumentujący trasę ostatniego X już rajdu, na której pojawiło się kolejne miejsce martyrologii – Smoleńsk.Nasi uczniowie mieli okazję zadawać pytania panom : Wiktorowi Węgrzynowi, Jackowi Kawczyńskiemu i Józefowi Zielińskiemu, razem z nimi pośpiewać, na koniec wygrać ciekawe nagrody. Uczniowie klasy VIII b z wychowawcą Dorotą Lorkiewicz, mogli ponadto wspólnie odkrywać piękno „Pana Tadeusza” w interpretacji pana Jacka Kawczyńskiego.
Po sobotnim spotkaniu wręczyliśmy motocyklistom rekordową kwotę $1180 zebraną w akcji „Dzieci dzieciom”. Zgodnie z życzeniem naszych uczniów, za pieniądze te, zakupione zostaną podręczniki do nauki języka polskiego, „perełki” literatury polskiej i słodycze, dla polskich dzieci na Kresach Wschodnich.
Zapraszamy do naszej galerii zdjec z tego spotkania.
Dorota Lorkiewicz
Jubileuszowe obchody 10 lecia naszej szkoly
Jubileuszowe obchody 10 lecia Polskiej Parafialnej Szkoly im. Juliusza Slowackiego w Wheeling przebiegaly III etapowo.

Pierwszym, najwazniejszym, bylo widowisko multimedialne pt. „Piekna nasza Polska cala” wystawione 15 kwietnia 2012 w Copernicus Center w Chicago, ktore obejrzalo ponad 2000 widzow. Wzielo w nim udzial 350 uczniow naszej szkoly od przedszkola do klasy maturalnej.
Nigdy do tej pory zadna szkola nie pokazala swojego dorobku w takiej formie i na taka skale. Widowisko odbilo sie szerokim echem wsrod polonijnych szkol. Zachwyt widzow, gratulacje i wspaniale recenzje byly nagroda za ciezka prace nauczycieli i uczniow.

II etapem byl szkolny piknik, ktory mial miejsce 19 maja 2012. Uczestniczyli w nim uczniowie, rodzice i sympatycy szkoly i zaproszeni goscie, wsrod ktorych najwieksza popularnoscia cieszyl sie 12 Pulk Ulanow Podolskich ze swoim wojskowym sprzetem. Byla kuchnia polowa, terenowe samochody, ktorymi mozna bylo sie przejechac po najblizszej okolicy, motocykle, a takze roznego rodzaju bron i wojskowe eksponaty. Pogoda dopisala, dobre humory rowniez, a mila zabawa i wiele atrakcji na dlugo pozostanie w pamieci.

Uroczysty bankiet to ostatni etap naszych obchodow. 11 listopada 2012 w sali The Grove bawilo sie ponad 200 osob. Do tanca przygrywal zespol Romeo Band. Urozmaiceniem bankietu byl krotki wystep kabaretowy w wykonaniu dwoch nauczycielek i czlonka zarzadu, a takze loteria fantowa, na ktora skladalo sie wiele cennych nagrod rzeczowych. Wszyscy swietnie sie bawili, o czym swiadcza zalaczone zdjecia. Szkoda tylko, ze podczas dobrej zabawy czas tak szybko leci. Ten udany bankiet dlugo bedziemy wspominac.

Juliusz Slowacki patronem naszej szkoly - Marzena Pasula
Juliusz Slowacki patronem naszej szkoly

“ Cierp, a pracuj ! i badz dzielny, bo twoj narod niesmiertelny…”
Jak kazda szkola, nasza tez ma swoje imie, swojego patrona, pod ktorego skrzydlami dzieci bawia sie, zdobywaja wiedze i wlasciwe wychowanie.
Ten niezwykly romantyczny poeta pokazuje mlodym ludziom czym jest milosc do matki, tesknota za krajem, co jest dobre a co zle. To Juliusz Slowacki podkreslal jak wazne jest zdobywanie umiejetnosci jezykowych by moc wlasciwie wyrazic swoje mysli.
Naszemu patronowi poswiecanie sa w szkole wystawy, konkursy i ciekawe lekcje, jednak najwieksze zainteresowanie wsrod dzieci i mlodziezy budzi wystawianie fragmentow dramatu pt. “Balladyna”. Zarowno aktorzy jak i widzowie przezywaja niezapomniane chwile i w czasie prob i w trakcie wystepow.
Marzena Pasula

Swieto Dziekczynienia - Halina Fotidzis
Święto Dziękczynienia to jedno z najpopularniejszych świąt w amerykańskim kalendarzu. Obchodzą go wszyscy niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, czy też wyznawanej religii. Jego sedno tkwi w wyrażaniu wdzięczności za wszelkie dobra doświadczone w minionym roku.
Z tej okazji przepiękne, barwne widowisko przedstawili najmłodsi uczniowie naszej szkoły z kl. przedszkolnej, „0”, 1 i 3. Na scenie oprócz Indian i Pielgrzymów znalazły się leśne zwierzątka i tajemnicze wróżki, wszyscy w kolorowych kostiumach, na tle bardzo bogatej scenografii. Całe przedstawienie prowadzone było w bajkowej narracji przeplatanej tańcami i piosenkami.
Na widowni oprócz uczniów i rodziców znalazło się wielu zacnych, zaproszonych gości. Po spektaklu publiczność na stojąco, gromkimi brawami nagrodziła najmłodszych aktorów, nauczycieli zaangażowanych w to przedstawienie oraz rodziców, którzy przygotowali przepiękne kostiumy dla swoich dzieci i służyli pomocą we wszystkich przygotowaniach związanych z widowiskiem.

Lekcja prowadzona metoda dramy w klasie 3 C - Malgorzata Rudzinska
Metoda dramy jest najbardziej lubiana przez dzieci forma nauczania. Zabawa w teatr powoduje, ze dzieci przez moment staja sie postaciami z legend, basni, zaczarowanego, badz realnego swiata. Sa przez to bardziej otwarte, aktywne,kreatywne i niezwykle zaangazowane w te forme zajec. Wiekszosc tekstow z podrecznikow do nauczania poczatkowego znakomicie nadaje sie, by wlasnie tym sposobem uatrakcyjnic i urozmaicic lekcje jezyka polskiego. Nauczycielka klasy IIIC wraz ze swoimi uczniami bardzo czesto wykorzystuje na zajeciach te wlasnie forme przekazu.
Malgorzata Rudzinska

Zdjecia w Galerii

"Wielkie Czytanie Pania Tadeusza" Klasa 6 B - Malgorzata Rudzinska
Tegoroczne "Wielkie Czytanie Pana Tadeusza" - przedsiewziecie zainicjowane w Polsce przez prezydenta Bronislawa Komorowskiego- odbylo sie rowniez w naszej szkole. Uczniowie z klasy VIB z wielkim przejeciem odczytywali fragmenty Inwokacji oraz wybranych przez siebie scen i opisow przyrody. Dopelnieniem zajec byl wyjazd na ciekawy spektakl do Copernicus Center , gdzie mlodziez miala mozliwosc wysluchania najbardziej znanych fragmentow naszej epopei narodowej w wykonaniu artystow polonijnych oraz wysluchania wzruszajacej muzyki Wojciecha Kilara.
Malgorzata Rudzinska


Zdjecia w Galerii
Nauczyciele spiewaja koledy - Anna Lorenc
W styczniu, dziecięcą mszę szkolną ubarwił występ grona pedagogicznego. Dzięki magicznemu i niepowtarzalnemu brzmieniu naszych polskich kolęd mogliśmy raz jeszcze poczuć atmosferę świat, a ciepły głos pani Beaty Węgrzynowicz na nowo utulił do snu małego Jezusa w kolędzie „ Gdy śliczna panna”...
Oprawę muzyczną przygotowała Anna Lorenc.
Zdjęcia w galerii.

Studniowka - Anna Jaworska
Ach , co to był za bal!!!
Wybieranie sukien, przymierzanie garniturów, spotkania z fryzjerami, makijaże i … wreszcie nadszedł ten długo oczekiwany dzień. 26 stycznia 2013 r. spotkaliśmy się pod szkołą, skąd białą limuzyną udaliśmy się do Sali bankietowej w (tu ; wstawić nazwę miejscowości ). Byliśmy pierwsi, bo to nam i naszej Polskiej Parafialnej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling, przypadł zaszczyt być gospodarzem tegorocznej jubileuszowej studniówki. W dwudziestym balu studniówkowym - wzięło udział 583 maturzystów ze szkół polonijnych w Chicago i całej aglomeracji chicagowskiej. Patronat nad nim sprawowało Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.
Były powitania, przemowy, pamiątkowe, zdjęcia, uroczysta kolacja, a później to, na co czekali wszyscy maturzyści … dużo dobrej muzyki. Obok polskich piosenek – wszak to polska studniówka! – nie zabrakło przebojów światowych. Nastrój szalonej zabawy udzielił się wszystkim, nogi same rwały się do tańca i każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności taneczne. Nad oprawą muzyczną czuwał DJ Marszałek Band.
W trakcie balu odbyło się losowanie dwóch stypendiów dla najlepszych absolwentów. Z naszej szkoły, która zwolniona była z tego losowania z racji pełnienia funkcji gospodarza, nagrodę dostała Ola Jarosz.
Na zakończenie zostało tradycyjne przejście przez 100-kę, które miało przypomnieć maturzystom, że matura tuż, tuż, bo za sto dni.

Konkurs "Mlode Talenty" - Dorota Jakubowska
W dniu 10 marca 2013 roku w gościnnych murach
Akademii Języka Polskiego i Kultury dla Polonii im. św.Piotra Damiana
w Bartlett odbył się I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS “MŁODE TALENTY”.
Adresowany był do wszystkich utalentowanych uczniów szkół
polonijnych.
Naszą szkołę reprezentowali : Ciepiela Dominika, Kusmierz Caroline,
Sikora Marta oraz Mateusz Brak.
Nasi wychowankowie spisali się na medal!
W II grupie wiekowej, w kategorii taniec Dominika i Caroline
-uczennice klasy Va zajęły III MIEJSCE.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

Zdjecia w Galerii
Droga Krzyzowa - Beata Kuta-Gancarz
DROGA KRZYŻOWA

Dnia 15 marca 2013 roku odprawiona została Droga Krzyżowa. Do wzięcia udziału i przygotowania tego nabożenstwa zgłosili się uczniowie klasy I Liceum.
W piątek o godzinie 5pm w Kościele Św. Józefa Robotnika, zebrali się uczniowie piątkowej zmiany Szkoły Juliusza Słowackiego, aby wspólnie przejść z Jezusem Jego Drogą Krzyżową. Rozważając kolejne stacje drogi Pana Jezusa przepraszaliśmy dobrego Boga za nasze złe uczynki, nieposłuszeństwo, zaniedbania, za nasze grzechy.
W kościele zapanowała atmosfera rozmodlenia i zadumy. Był to czas zastanowienia się nad swoim życiem, czas rekolekcji.

Młodzież przygotowała p. Beata Kuta-Gancarz
Oprawa muzyczna p. Anna Lorenc


Zdjecia w Galerii
Szkoła posiada akredytacje
Illinois State Board of Education
Copyright © Juliusz Slowacki Polish School All rights reserved. Web site design by ASPAinc