Media o Nas

Bog sie rodzi w w Polskiej Szkole Juliusza Słowackiego w Wheeling
DZIENNIK ZWIAZKOWY

„Bóg się rodzi...”
w Szkole im Juliusza Słowackiego w Wheeling.
Magia Świąt Bożego Narodzenia w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling rozpoczyna się zawsze od przygotowania serc na spotkanie z Nowonarodzonym. Pomaga nam w tym nasz jedyny, nieoceniony, ukochany ojciec Jerzy Gawlik. W naukach rekolekcyjnych a następnie w sakramencie spowiedzi świętej na nowo spotykamy naszego Maleńkiego – Wielkiego Boga. Czas tak niezmiernie ważny by jeszcze raz każdy z nas przypomniał i uświadomił sobie, że nie choinka, nie prezenty i nawet nie świąteczne smakołyki są powodami dla, których celebrujemy te święta. Narodziny Boga dla nas i w nas – to jest powód obchodzenia tych świąt. A gdy już ta najważniejsza przemiana dokona się w naszych sercach – czas na radość i świętowanie.
Tworzymy jedną wielką rodzinę szkolną – uczniowie wraz z rodzinami zasiadają do wspólnego, wigilijnego stołu. Łamiąc się opłatkiem wymieniamy świąteczne serdeczności i uściski. A stół wigilijny w każdej klasie to uczta i dla oka i dla podniebienia. Każdą klasę tradycyjnie tez odwiedzają kolędnicy a wśród nich ksiądz Jerzy, Pannie dyrektorki Renata i Basia, katecheci oraz nauczyciele muzyki. I jest tak, że tylko nam za oknami śniegu i polskich krajobrazów brak.
Oczywiście święta to spotkanie ze Świętym Mikołajem ! W tym roku oprócz łakoci i maskotek uczniowie klas starszych otrzymali pen- drives tak przydatne w szkolnej karierze.
Powoli kończy się emocjonujący świąteczny dzień dla naszych uczniów. Teraz z radością udadzą się dłuższą, świąteczną przerwę od polskiej szkoły.
A tymczasem w Sali numer 5 trwają gorączkowe przygotowania do wieczerzy wigilijnej dla Grona Pedagogicznego i Zarządu naszej szkoły. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dobrej wróżki Małgosi Rudzińskiej sala szkolna zamiennia się w elegancką jadalnię rodzinnego domu, w której cała szkolna rodzinka przełamie sie opłatkiem. To tygodnie pracy, przygotowń i całej logistyki, które Gosia wkłada rokrocznie by ta szczególna noc w roku taką właśnie była.
Ściany i okna w zimowej scenerii, tablicę szkolna zastąpiło rozgwieżdżone niebo i betlejemska szopka, stoły nakryte białymi obrusami a w blasku swiec mienia się świąteczne ozdoby stroików. Prace wre, słychać brzęk naczyń i sztućców, wnoszenie potraw i ustawianie pychotek słodkiego stołu, ale już pomaleńku każdy czuje, że nadchodzi ten m=niezwykły moment wyciszenia, skupienia, kontemplacji i modlitwy.
Pani dyrektor Renata Rudnicki rozpoczyna naszą wigilię od wzruszających życzeń. W blasku swiec widzę migocące łzy, czuje uscisk w gardle...
„Zawsze ilekroć pozwalasz by Bóg pokochał innych przez ciebie –
zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.
Zawsze ilekroć usmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego rękę –
Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie...”
Gdy mikrofon trafia w ręce ojca Jerzego Gawlika, słyszymy w prostych, ciepłych słowach o nieskończonej Miłości Boga do człowieka. O tym, że Bóg wybrał rodzinę by w niej przyjść na świat i stać się człowiekiem i że to rodzina jest w czasie świąt i zawsze najważniejsza. Błogosławiąc nam wszystkim, błogosławiąc opłatek, którym mamy się dzielić – ksiądz Jerzy zachęcił nas byśmy Dobra Nowinę o Bożym Narodzeniu, które właśnie dzieje się w naszej szkole w Wheeling - ponieśli w świat.
Łamanie chleba w wigilijnym opłatku, bodajże najpiękniejsza polska tradycja – czas by powiedzieć : przepraszam, pamiętam, cieszę się, że jestes, kocham... Zatem w radosnym gwarze wzruszonych głosów, wymieniamy ciepłe życzenia świąteczno-noworoczne. I nie ma pospiechu, codziennego wyścigu z czasem – chciałoby sie wyłączyć zegar, zatrzymać czas i powiedzieć chwilo trwaj ! Czuję w powietrzu pozytywne wibracje, tyle dobrej energii i ciepła polskiego domu, magii świąt pachnących choinką, siankiem i uszkami grzybowymi w barszczu. A na stole jeszcze kapusta z grzybami, pierożki ponoć o ruskim nadzieniu, smakowity śledzik z pysznym chlebem wypieku Basi Aniecko. Słodki stół ugina się od przysmaków – a wszystkie tradycyjne i własnego wypieku. Są więc makowce, serniki jest i piernikowa chatka a nawet malinowy torcik, który dla swoich nauczycieli upiekła Ola Lorkiewicz. I jest pysznie, gwarno, radośnie. Radość i śmiech potęgują się gdy okazuje się, że do nauczycieli i Zarządu Szkoły tez przychodzi Mikołaj. Czas na kolędowanie – te kalorie i radość trzeba zamienić na śpiewną modlitwę. Na scenę wkraczają nasi szkolni muzycy: Marcin w otoczeniu dwóch pięknych Ań i wszyscy wtórują im, że oto „Bóg sie rodzi...”
„A nadzieja znów wstąpin w nas” gdy niemal słyszę alt naszej kochanej śp Danusi Gieroń i wiem, że ona bardzo wyczulona na polskość, religię i wierność tradycji ze wzruszeniem zaaprobowałaby atmosferę i przebieg tej wigilii. A mnie wciąż brzmi w uszach prośba wyrażona słowami kolędy :
„I przekonaj, że tak ma być, bo po głosach ICH wciąż drży powietrze
Że odeszli po to by żyć i tym razem żyć będą wiecznie...
Przyjdż na świat by wyrównać rachunki strat, żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole...”
Przyjdź do naszej szkoły w Wheeling, do naszych domów i do naszych najbliższych.
Tekst Dorota Rowicki
Nauczycielka w Polskiej Szkole Juliusza Słowackiego w Wheeling

Swięto Niepodległosci
Tygodnik PROGRAM


Niepodległość znaczy wolność – słowa najpiękniejsze
By Redakcja -
Nov 17, 2015

Dzień 11 listopada 1918 roku – jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach życia pod zaborami, jeden z najbardziej dumnych narodów swiata, nie ulegając procesowi rusyfikacji i germanizacji.
Kluczową rolę w szerzeniu ducha polskości odgrywają organizacje polonijne i szkoły polskie, dlatego w większości z nich odbywają się z tej okazji akademie, koncerty i apele okolicznościowe. Jedna z takich wzruszających uroczystosci odbyła się w ostatnią sobotę października w Polskiej Parafialnej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling.

„Niepodległość znaczy wolność – słowa najpiękniejsze” – to hasło przewodnie montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez nauczycielkę – Dorotę Jakubowską wraz z uczniami klas V-VIII. Odświętnie ubrani młodzi artyści z przypiętymi biało – czerwonymi kotylionami wprowadzili nas w niezwykły klimat tamtych czasów. Część słowna przeplatana była najbardziej znanymi pieśniami patriotycznymi w uroczym wykonaniu Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Gaik” pod kierownictwem pani Anny Strojny i akompaniatorem panią Anną Lorenc. Aby przesłanie tej uroczystości było zrozumiałe – także dla najmłodszych odbiorców – zostały zastosowane wszelkie możliwe środki i formy przekazu od słowno-muzycznego poprzez taniec, pantomimę do scenek.

To była wyjątkowa lekcja patriotyzmu i niezwykła lekcja historii. Uzupełnieniem uroczystości była możliwość obejrzenia wystawy „Drogi do Niepodległej” przygotowana przez Małgorzatę Rudzińską.Szkoła posiada akredytacje
Illinois State Board of Education
Copyright © Juliusz Slowacki Polish School All rights reserved. Web site design by ASPAinc